Sprzęt do tłumaczeń symultanicznych

Sprzęt do tłumaczeń symultanicznych

fa2035e238f98179c70a2fd185a21e19Wraz z wejściem na rynek europejski, poszerzono współpracę z wieloma krajami. Każdego dnia odbywają się tysiące spotkań międzynarodowych oraz konferencji. Znajomość języka nie zawsze jest wystarczająca do pełnego zrozumienia, dlatego tłumaczenia symultaniczne powinny być wykonywane przez profesjonalistów. Są to przekłady trudne i wymagające doskonałej znajomości obu języków oraz samej dziedziny, której dotyczy rozmowa. Podczas spotkań tłumaczenia przyjmują zwykle jedną z dwóch postaci: symultaniczną lub szeptaną. Obie wymagają ogromnej koncentracji samego tłumacza i jego doskonałych umiejętności. Z symultanicznych tłumaczeń korzysta się przede wszystkim w sytuacjach, kiedy wiele osób nie zna obowiązującego języka. Warto wtedy zadbać o profesjonalny sprzęt do tłumaczeń symultanicznych. Często są to wieloosobowe spotkania, konferencje, wykłady i inne tego typu formy, podczas których słuchacze otrzymują słuchawki, a w odpowiednio przystosowanej kabinie profesjonalny tłumacz na bieżąco przekłada tekst wykładu.

 

Nadawczo-odbiorczy sprzęt do tłumaczeń symultanicznych

Przy każdym profesjonalnym tłumaczeniu, niezbędny jest odpowiedni sprzęt do tłumaczeń symultanicznych. Tylko profesjonalne urządzenie pozwoli na odbieranie i przesyłanie przekładanych przekazów. Ponieważ często jest to przedsięwzięcie na bardzo dużą skalę, obejmujące nie tylko setki gości, ale też wiele różnych języków, system może być bardzo rozbudowany. Firma specjalizująca się w tworzeniu takich rozwiązań zapewnia najnowocześniejsze warunki techniczne.

Co wchodzi w skład sprzętu do tłumaczeń symultanicznych? W skład wchodzą: jednostka centralna oraz zależnie od ilości uczestników – jeden lub kilka promienników i szereg odbiorników, w które zostają wyposażeni uczestnicy spotkania. Czujniki optyczne w takich odbiornikach wychwytują promienie podczerwone emitowane z nadajnika. Każda z wiązek posiada możliwość modulacji, dzięki czemu dozwolone jest transmitowanie jednocześnie tłumaczenia w różnych językach. Wybierając odpowiednią modulację, odbiorca sam decyduje, w jakim języku chce słuchać tłumaczenia. Odbiornik wyposażony jest w słuchawki, dzięki którym każdy z sąsiadów może słuchać innego tłumaczenia nie przeszkadzając sobie wzajemnie.

Kabiny symultaniczne dla tłumaczy

Poza nadawczo-odbiorczym sprzętem do tłumaczeń symultanicznych, przeznaczonym do obsługi gości niezbędne są również odpowiednie pomieszczenia dla samych tłumaczy. W przypadku jednego języka jest ich zazwyczaj dwóch w celu wzajemnego uzupełniania się, ale możliwości techniczne pozwalają nawet na kilkadziesiąt języków jednocześnie. W tym celu wykorzystuje się dwuosobowe kabiny symultaniczne, wyposażone w specjalny pulpit oraz dwa zestawy słuchawek z mikrofonem. Charakterystycznym elementem konstrukcyjnym takich budek jest ich wyłożenie dźwiękochłonnym materiałem, dzięki czemu z zewnątrz nie dociera żaden dźwięk i nic nie wydostaje się na zewnątrz. Takie warunki poprawiają komfort pracy tłumaczy i pozwalają im skupić się na tekście. W przypadku, kiedy ustawienie budki staje się niemożliwe, na specjalne zamówienie. Znajdują się w innym pomieszczeniu. Pomieszczenia poza obrębem sali są dodatkowo wyposażone w system monitoringu, który pozwala tłumaczom na bieżąco śledzić wydarzenia w miejscu spotkania. Na system monitoringu składa się szereg strategicznie rozmieszczonych kamer oraz monitory odbiorcze.

Posiadamy w swojej ofercie sprzęt do tłumaczeń symultanicznych renomowanych firm: Philips, Bosch.

Centralnym elementem systemu jest oczywiście nadajnik. Doprowadzone do niego sygnały z pulpitów tłumaczy modulują falę nośną. Tak przygotowany sygnał jest wysyłany do promienników. Cechą charakterystyczną jest przekaz bezprzewodowy, co zapewnia uczestnikom pełną swobodę ruchów. Jednocześnie zapewniona jest poufność informacji, gdyż transmitowane sygnały nie wydostają się poza mury sali obrad. Promieniowanie podczerwone nie jest w stanie przenikać przez elementy konstrukcyjne sali konferencyjnej . Ściany stanowią swoistą barierę nie do przebycia dla emitowanego wewnątrz promieniowania podczerwonego. System transmisji w podczerwieni charakteryzuje się bardzo dobrą jakością dźwięku i odpornością na wszelkie zakłócenia.

Postaw na BTL group – profesjonalny sprzęt do tłumaczeń symultanicznych!